Niewielka powierzchnia i konstrukcja nośna poddasza to wyzwanie

TAK MIESZKAMY

TEKST MATYLDA GRUMAN STYLIZACJA KAROLINA KLEPACKA
ZDJĘCIA KALBAR PROJEKT GRAŻYNA PIĘTKA

Odbiór

OSOBISTY

Data zaręczyn, data ślubu, najważniejsze
miejsca i słowa. Z tapety w kuchni Anety
i Tomka wyczytasz prawie całą historię
ich związku. Osobistych akcentów doszukasz
się też w innych miejscach mieszkania.
Zapraszamy do Sulejówka!


18 M jak mieszkanie wrzesień 2014

<section">

Projekt poddasza

Aneta

Wraz z mężem tomkiem, 4-miesięczną córką zosią i shih tzu Bronią mieszka na świeżo odremontowanym poddaszu w domu rodzinnym tomka. ostatnio najwięcej czasu spędza na zabawach z dzieckiem w ogrodzie. Bronia wiernie jej towarzyszy, a korzystając z nieuwagi pani, okupuje sofę.

Znamy się już trzynaście lat, od trzech jesteśmy małżeństwem – opowiada Aneta. – Gdy Grażyna, projektantka naszego mieszkania, a jednocześnie kuzynka Tomasza, poprosiła nas o podanie napisów na tapetę, nie mieliśmy z tym kłopotów. Wypisywaliśmy je oddzielnie, a potem porównaliśmy. Wiele się powtarzało.

Zamieszkanie na piętrze, w rodzinnym domu Tomka (wybudowanym przez jego tatę i dziadka w latach 60.), para planowała od czasów narzeczeńskich. Wiedzieli, że muszą wprowadzić dużo zmian. Przede wszystkim usunąć ze ścian boazerię, pod którą, jak się okazało, kryły się służące niegdyś do ocieplania trociny – w hurtowych ilościach, w sumie kilkanaście worków do wywózki. Musieli stworzyć kuchnię, której brakowało na piętrze. Wyburzyć ściany między niewielkimi pokojami. A także doświetlić wnętrza dodatkowymi oknami.

Poszli krok dalej. Razem z architektem zdecydowali o likwidacji małego strychu, dzięki czemu w części kuchen- nej mieszkanie ma ponad sześć metrów wysokości, jest jasne i przestronne. Kuchnia „zakręca” wokół komina, elementu konstrukcyjnego, którego oczywiście nie dało się przesunąć. Znalazła się w centrum mieszkania, co bardzo odpowiada wszystkim domownikom. – Oboje z żoną uwielbiamy gotować. A robiąc to, nie tracimy kontaktu z przebywający- mi w drugiej części mieszkania gośćmi, mamy też lepszy wgląd na Zosię – tłumaczy Tomasz.

Wszystkie wnętrza utrzymane są w tej samej kolorystyce. Bazową biel równoważy czerń. Drewno ociepla atmosferę. Punktowo pojawia się też energetyczny żółty. Przykład? Grafika „Bang” autorstwa Łukasza, brata Anety, podarowana z okazji narodzin córki.

 

PUNKT ZACZEPIENIA

Centralnym punktem mieszkania jest komin wentylacyjny z podwieszonymi szafkami kuchennymi (wykonanymi na zamówienie z lakierowanego MDF-u). Tapetę zabezpieczono szkłem hartowanym. Lampki pod sufitem (Moto marki Lira Lighting) można ustawiać pod wieloma kątami, kierując światło na blat roboczy, hol lub salon. Lampa nad stołem w jadalni to Perla firmy Lumina.

 

WŁASNEGO PROJEKTU

– Długo szukaliśmy oryginalnej szafki pod telewizor. Nie udało się, więc stworzyliśmy ją sami. Kupiliśmy frezowane fronty, znajomy stolarz wykonał do nich korpus mebla – wyjaśnia Tomek. Metamorfozę przeszły też fotele z Allegro.
Po tapicerowaniu wyglądają jak nowe. GDZIE KUPIĆ: sofa – jarjanka.eu; stoliki – momastudio.pl; termos Geo – Fabryka Form; porcelana – Kristoff; poduszka szara – H&M Home; poduszka turkusowa – polishdesignnow.com

ZESTAWY STOLIKÓW

Doblo, stal i naturalne drewno, takemehome.pl

Zestaw dwóch stolików kawowych, blaty wykonane z płyty MDF, nóżki metalowe, lakierowane, opaandcompany.com

Stoliki Nic nowego, blat ze sklejki laminowanej, pakamera.pl

Cytrynowa łazienka

cytrynowa Świeżość

Szeroki rant umywalki sprawdza się jako blat do odkładania akcesoriów łazienkowych. – Staram się dobierać dodatki do koloru grzejnika. Wybraliśmy żółty model Instal Projekt, który ożywia ścianę – wyjaśnia Aneta.

Układanka Ścienna

Płytki ścienne różnią się stopniem połysku oraz ułożeniem (jedne biegną pionowo, drugie poziomo). – Chcieliśmy osiągnąć wrażenie ruchu – mówi projektantka. – Dodatkowo w lustrzanych kaflach odbija się światło. Wnętrze wydaje się większe.

Grzejnik do łazienki

We wnętrzu o niedużych rozmiarach oraz o podwyższonej wilgotności kaloryfer powinien spełniać pewne kryteria. Podpowiadamy, jak kupić dobry grzejnik i o czym pamiętać podczas jego montażu.

 

1. Budowa.

W łazienkach najczęściej montuje się modele drabinkowe, ale coraz większą popularnością cieszą się też dekoracyjne panelowe. Wybierz model przeznaczony do łazienki – wykonany ze stali odpornej na korozję, malowanej lub lakierowanej proszkowo (panelowy powinien być galwanizowany). Grzejnik może być wodny (zasilany z c.o.), elektryczny lub wodny z grzałką elektryczną

(przydaje się np. do suszenia ręczników poza sezonem grzewczym). każdy powinien mieć odpowiednią moc grzewczą – aby ją ustalić, podaj sprzedawcy wymiar łazienki, poinformuj o oknie. przyjrzyj się okresowi gwarancyjnemu. im dłuższy, tym większe zaufanie możesz mieć do jakości i wykonania produktu.

2.udogodnienia

opcjonalne haczyki, wieszaki, półki, relingi przydają się podczas codziennego korzystania z grzejnika. sprawdź, jakie dodatki i paletę kolorystyczną proponuje producent.

3.Miejsce montażu.

Unikaj lokalizacji bezpośrednio przy umywalce prysznicu czy wannie – zbyt duże zawilgocenie powietrza nie służy kaloryferowi. jeżeli wybierzesz grzejnik z grzałką, zamontuj gniazdko elektryczne (w takim miejscu, by wyeliminować problem wiszących kabli).

 

DESZCZ ZA DRZWIAMI

Część łazienki oddzielono przesuwnymi drzwiami z hartowanego szkła. Powstał wygodny natrysk. Baterie kontrastują kolorem z ceramiką i płytkami. GDZIE KUPIĆ: armatura Kludi Zenta; umywalka Quattro Koło; płytki Lite Marazzi; grzejnik Instal-Projekt, drzwi natrysku Ronal Pur Light S – internitysa.pl; ręcznik – H&M Home

 

(NIE)PROSTA SPRAWA

Ukośnie biegnące belki stropowe pomalowane są na biało, dzięki czemu wtapiają się w tło sufitu. Kinkiet przypominający poduszkę łagodzi kąty ostre poddasza. Grafika z przesłaniem miłosnym to dzieło brata Anety, a łóżko – jej taty. gdz ie kupić: pojemnik na chusteczki Casa, Umbra – fabrykaform.pl; szafka nocna Componibili, Kartell – stereodesign.pl; lampa Stormy, Axo Light – lafaktoria.pl

Grażyna Piętka

projektantka wnętrz
STUDIOGRA Projektowanie Wnętrz
studiogra@studiogra.com.pl, tel.: 512 157 526

Adaptacja pokoju na poddaszu – o czym pamiętać?

Niewielka powierzchnia i konstrukcja nośna poddasza to wyzwanie, które nie determinuje jednak tego, by przeznaczyć strych na skład rupieci. W prezentowanym projekcie urządziliśmy na poddaszu sypialnię. Zamontowaliśmy nowe okno dachowe, postawiliśmy na biel ścian i mebli. Wnętrze jest teraz jasne, sprawia wrażenie większego. Przestrzeń została optymalnie wykorzystana bez efektu zbędnego przesytu i zabałaganienia. W kilku miejscach przy ściankach (najniższe mierzą 45 cm) ustawiliśmy niskie szafki i kosze do przechowywania. Białe listwy przypodłogowe optycznie wydłużają ściany kolankowe. Lampki nocne rozświetlają ciemne narożniki sypialni, dbają o przytulny nastrój.